Pro klimatizování kritických aplikací jako jsou IT technologie, serverovny, dataroomy či datacentra je nejdůležitější spolehlivost zařízení, redundance a zálohování a také monitoring provozu. Nelze také opomíjet pravidelnou údržbu.

Chcete do své serverovny nebo datacentra spolehlivou klimatizaci?

Pro takovéto aplikace doporučujeme klimatizaci z řady RAV (pro průmyslový provoz) od výrobce Toshiba. Tyto jednotky klimatizace jsou svojí spolehlivostí a efektivitou přizpůsobené pro provoz 24/7/365. Jednotky disponují automatickým restartem pro případ přerušení dodávky elektrické energie, takže po obnovení dodávky elektřiny i klimatizace Toshiba obnoví svůj provoz ve stejném nastavení jako před výpadkem elektřiny. Zároveň je možné jednotky ovládat a monitorovat z rozhraní běžných BMS systémů jako např. LonWorks nebo přes protokol ModBus. Monitoring provozu a poruchy je samozřejmě také možné monitorovat přes digitální bezpotenciálové kontakty. Dále je možné jednotky ovládat a monitorovat přes GSM nebo Wi-Fi.

Redundanci a zálohování jednotek pro případ poruchy doporučujeme instalovat u každé instalace pro chlazení kritických aplikací. Tato funkce je zajištěna zdvojením klimatizačního systému a jeho koordinaci pomocí ovládacího modulu redundance, který při poruše jednoho chladícího systému klimatizace automaticky nastartuje ten systém klimatizace, který čeká v záloze. Zároveň se tento ovládací prvek stará o balancování provozních hodin, které zajišťuje rovnoměrné opotřebení obou systémů klimatizace v datacentru či serverovně. Pro extrémní venkovní teploty je možné využít tento ovládací modul také pro teplotně podmíněný souběžný provoz obou klimatizací, takže například při venkovní teplotě vyšší než 35°C (nebo jiné definované teplotě) se nastartuje i druhý systém klimatizace a oba systémy jsou v provozu současně. Souběžný provoz umožní klimatizaci snížit svůj potřebný chladící výkon na hodnoty kolem 60 - 80% otáček kompresoru, kdy klimatizace pracuje nejúsporněji. Zároveň při nižším zatížení obou systémů dochází opět k nižšímu opotřebení.