Klimatizace je dnes běžným standardem moderního interiéru, ať už jde o kanceláře, obchody, ordinace nebo domácnosti. Tepelný komfort je pro nás důležitý nejen ve smyslu vytápění, ale také ochlazování vzduchu.

Při výběru optimální klimatizační jednotky zohledňujeme řadu kritérií, například konečné umístění klimatizace v prostoru. Nástěnné klimatizace nezabírají potřebný obytný prostor, zavěšují se na stěny pod strop a svým minimalistickým řešením s čistými liniemi nijak nenarušují celkový vzhled místnosti.

Nástěnné klimatizace Toshiba

Klimatizační jednotky Toshiba představují nejen běžný standard, přináší hlavně úsporu nákladů za energie, mají spolehlivý a tradičně vysoký výkon, ekologický a tichý provoz, možnost filtrace vzduchu od prachu a bakterií a řadu dalších funkcí. Disponují inteligentní řídící elektronikou a elegantní design je samozřejmostí. I v základním provedení můžete počítat s kvalitní technologií.

Nástěnné klimatizace zahrnují jednu venkovní jednotku a jednu nebo více jednotek vnitřních, podle toho vybíráte buď single-split nebo multi-split. Záleží na tom, jestli potřebujete klimatizovat jednu nebo více místností.

Klimatizace jako topení

Všechny nástěnné klimatizační jednotky umožňují kromě chlazení i vytápění, protože fungují na principu tepelného čerpadla. V létě tak můžete používat klimatizaci k ochlazování teplého vzduchu, po zbytek roku pak může být klimatizace přídavným zdrojem tepla a podle potřeby s ní můžete přitápět.

Výhodou tohoto řešení je fakt, že oproti zdlouhavému zatápění v krbu nebo manipulací s kotlem, dokáže klimatizace rychle prohřát místnost proudem teplého vzduchu. Navíc má většina modelů časový spínač i vypínač, takže si můžete například nastavit, aby se topení spustilo půl hodiny před tím, než budete vstávat.

Klimatizaci je sice možné použít i jako hlavní zdroj tepla, záleží ale na tom, na jakou nejnižší venkovní provozní teplotu je konkrétní jednotka nastavená. Většina modelů pracuje při teplotách do -10°C až -15°C, jsou ale i systémy pro provozní teplotu až do -30°C. Tato hodnota udává nejnižší teplotu, při které je klimatizace schopná provozu.

Co všechno klimatizace umí

Moderní klimatizace jsou vybaveny řadou funkcí a záleží jen na vašem přání či potřebě, které funkce budete využívat. Díky časovači můžete naprogramovat požadovanou teplotu. Funkce Sleep vám při spánku během režimu vytápění sníží teplotu a během chlazení naopak zvýší teplotu, čímž snižuje provozní náklady. Funkce DRY vysouší vzduch, další užitečnou funkcí je například  autorestart, kdy se vám jednotka po výpadku proudu sama vrátí do původního nastavení.

Některé klimatizace jsou vybaveny filtry, které zachycují nejen prach, ale také tabákový dým, mikroskopické viry a bakterie. Mohou mít ještě celou řadu dalších speciálních filtrů, díky kterým jsou vhodné pro instalaci do zdravotnických zařízení, do domácností s alergiky či do místností s vyšším pohybem osob, například do čekáren.

Správně zvolený výkon zaručí tepelný komfort

Výkon je při výběru klimatizace nejdůležitější parametr. Čím je větší prostor, který chcete chladit nebo vytápět, tím musí být větší výkon klimatizační jednotky. Pro snadnější orientaci se počítá s objemem místnosti, zohlednit se ale musí i specifické teplotní podmínky jako např. velká okna situovaná na jih, kvalitní nebo naopak žádné zateplení, větší počet instalovaných elektrických spotřebičů  s velkým odběrem (lednice, vařiče, počítače atd.). To všechno je třeba pro posouzení vhodného výkonu klimatizace brát v úvahu, proto vůbec neuškodí poradit se s odborníky v oboru.