Moravská Třebová

Na pomezí východních Čech a západní Moravy, nedaleko Svitav, leží malebné městečko Moravská Třebová. Založil ho kolem roku 1257 Boreš z Rýzmburka, v té době jeden z nejmocnějších pánů Českého království.

Skutečný rozkvět město zažilo až za vlády pánů z Boskovic a ze Žerotína (1486 - 1622), kdy se město stalo baštou humanismu a vzdělanosti a vysloužilo si pojmenování Moravské Atény. Díky velkému počtu stavebních památek se Moravská Třebová v roce 1980 stala městskou památkovou rezervací a my tak můžeme dodnes obdivovat například nádherné mázhauzy dochované v nejstarších měšťanských domech.

Od renesance k baroku

Cesta od renesance k baroku je ojedinělý projekt, díky němuž se seznámíte nejen s unikátními architektonickými poklady, s historii města, ale objevíte také renesanční myšlenky jejichž smysl promlouvá i do současnosti a připomenete se odkaz J. A. Komenského a jeho díla Labyrint světa a ráj srdce.

Nová historicko-naučná stezka je dlouhá 1,5 km a provede vás od historického jádra, kde se nachází kolem 90 pozdně gotických a renesančních stavebních památek, až k barokním skvostům za branami města. Díky tomuto projektu se dočkalo revitalizace několik důležitých objektů ve městě, například zámek a hradby pod ním, Lapidárium na Křížovém vrchu a “Schody mrtvých”, které k němu vedou či sousoší Kalvárie. Vznikla také zcela nová, originální skulptura “Brána času”, v níž se nachází časová osa významných dat v historii města Moravská Třebová.

 

Egyptská princezna na Malé Hané

Málokteré město se může chlubit tolika zajímavostmi, jako právě Moravská Třebová. Například v muzeu města, o jehož sbírky se zasloužil především mecenáš a cestovatel Ludwig Holzmaister (1849–1923). Právě díky předmětům, které na svých cestách nashromáždil, vznikla interaktivní expozice Muzeum egyptské princezny aneb cesta kolem světa, ve které budete obdivovat předměty z Indie, Barmy, Tibetu či Japonska. Raritou jsou 4 samurajské meče, které ochraňuje japonský mnich Komusó.

Vrcholem je ovšem mumie princezny Hereret, u níž díky počítačovému tomografu a 3D technologii spatříte její skutečnou podobu. Jde o první mumii v Čechách, u níž byla provedena 3D vizualizace.

Zajímavosti regionu

Za prohlídku stojí také renesanční zámek, kde se vám představí nejen dějiny Moravské Třebové, ale také měšťanský či venkovský život v minulých stoletích. Můžete tu nahlédnout do středověké mučírny, případně do alchymistické laboratoře mistra Bonaciny, astrologa, alchymisty a dvorního lékaře Vladislava Velena ze Žerotína, tehdejšího majitele moravskotřebovského zámku.

Nenechte si ujít ani technické památky na Hřebči s upravenými důlními stezkami, nebo úzkokolejku v Mladějově, po níž se v létě můžete svézt vláčkem. Celý region pak můžete přehlédnout z rozhledny Pastýřka (Na Pastvisku 516 m.n.m.), z níž se nabízí pohled nejen na Moravskou Třebovou a okolí, ale i na Orlické hory, Bukovou horu, Jeseníky, masiv Králického Sněžníku a Zábřežskou vrchovinu.

 

Na základě veřejné soutěže jsme hrdým dodavatelem klimatizace pro toto krásné město!

Prohlédnout realizaci...