Výkon je naprosto zásadní kritérium při výběru klimatizační jednotky, přitom může být poměrně složité ho správně stanovit. Ovlivňuje ho totiž řada faktorů, takže dva stejně velké prostory mohou potřebovat různě výkonnou klimatizaci.

Jen vhodně vybraný výkon klimatizace dokáže zajistit optimální tepelný komfort, ať už se jedná o chlazení či ohřívání vzduchu v místnosti. Přesný výkon klimatizace Vám pomůže určit technik po zaměření prostoru, kde bude umístěna klimatizace, přibližné hodnoty si můžete vypočítat sami.

Objem klimatizovaného prostoru

Naprosto základní informace, podle které můžete orientačně zjistit výkon klimatizační jednotky je objem prostoru, tedy jeho délka x šířka x výška. V následující tabulce jsou uvedené přibližné minimální výkony klimatizace podle metrů krychlových.

Objem klimatizovaného prostoru                                             Minimální požadovaný výkon

do 55 m3                                                                                              2,2 kW

do 70 m3                                                                                               2,6 kW

do 110 m3                                                                                           3,5 kW

do 150 m3                                                                                          5,0 kW

do 200 m3                                                                                            7,0 kW

Každý prostor ovšem má specifické podmínky, které ovlivňují teplotu interiéru a tedy i požadovaný výkon klimatizace. Podkroví pod černou střechou bude pro chlazení potřebovat při stejném objemu mnohem větší výkon, než například na sever situovaný pokoj.

Co všechno ovlivňuje výkon klimatizace

V první řadě jsou to technické podmínky daného prostoru. Ty se mění s velikostí oken, světovou stranou, zateplením i umístěním prostoru v domě (podkroví, sklep, apod.). Také je zásadní počet lidí v klimatizované místnosti či elektrospotřebičů vyzařujících do prostoru teplo.

Jestliže počítáte s klimatizací i na vytápění objektu, je potřeba zohlednit i tepelnou ztrátu budovy. Jestliže je v objektu o objemu 140 m3 tepelná ztráta například 6 kW, bude naprosto nedostačující klimatizace o výkonu 5 kW, i když podle objemu by stačila. Nehledě na to, že topný výkon se snižuje s klesající teplotou exteriéru. Všechny tyto faktory je třeba při výběru optimálního výkonu zohlednit, proto je lepší (než výkon složitě vypočítávat) objednat si profesionála v oboru a nechat si požadovaný výkon spočítat.

Rozdělení invertorových klimatizací podle výkonu

Ve chvíli, kdy máte jasno o výkonu požadované klimatizační jednotky, můžete si vybrat jednu ze tří řad invertorových klimatizací. Technologie Inverter dosáhne požadované teploty rychleji, navíc ji udržuje bez výkyvů (s nižší hysterzí), a tím šetří spotřebu energie.

Digital Inverter (DI)

Klimatizace této řady zajistí potřebný chladicí nebo naopak topný výkon při nízké spotřebě energie. Jsou lehké a kompaktní, díky svým malým rozměrům se dají použít i v omezených prostorech.

Super Digital Inverter (S-DI)

Klimatizace S-DI se hodí všude tam, kde jsou extrémní venkovní podmínky, jsou velmi účinné a úsporné. Mají vysoký výkon, poskytují maximální délku rozvodů chladiva pro chladicí nebo topný systém. Díky těmto parametrům se hodí do větších objektů.

BIG Digital Inverter (BIG-DI)

Jestliže je nutné zajistit opravdu velký výkon a navíc ho potřebujete rozdělit v prostoru pomocí několika vnitřních jednotek, je ideální řešení klimatizace BIG-DI. Hodí se tedy do komerčních velkoprostorových objektů, ať už jsou to obchody, kanceláře nebo skladovací prostory napojené na jednu teplotní zónu.

Vybrat si správnou klimatizaci s optimálním výkonem je důležité i pro její účinnost. Špatně je, když je výkon nedostatečný. Ovšem i když je klimatizace předimenzovaná, není to pro její účinnost a životnost úplně správně. Problém s předimenzováním je však u systémů s invertorovým kompresorem značně omezen, protože klimatizace pracuje ve výkonovém rozsahu 20 – 100%. Optimální efektivity kompresoru je však dosahováno otáčkách 60 – 80%. Navíc za klimatizaci s vyšším výkonem si samozřejmě připlatíte. Rozhodně je lepší nechat si stanovit požadovaný výkon odborníkem, než zbytečně utrácet.