Klimatizování kanceláří je v dnešní době neocenitelné při vytváření komfortního pracovního prostředí, které pomáhá zaměstnancům k lepším výkonům a soustředěnosti v pracovním procesu.

Klimatizace kanceláří jsou specifické v několika ohledech. První z nich jsou provozní hodiny, zatímco klimatizace do domu nebo klimatizace do bytu se používá převážně odpoledne, k večeru nebo před spaním, tak klimatizace v kancelářích jsou během letních dnů v provozu od rána až do večera. Z toho vyplývá, že nejdůležitějším faktorem je dostatečný výkon, který zvládne uchladit prostor i při teplotních špičkách. Při dimenzování výkonu je nutné počítat také s počtem lidí, kteří se budou trvale pohybovat v kanceláři a dostatečně navýšit chladící výkon o tyto hodnoty. U jednotek Toshiba proto doporučujeme do větších kancelářských komplexů VRF / VRV klimatizaci nebo jednotky řady RAV. Tyto jednotky jsou uzpůsobené pro náročné komerční nasazení 24/7 a disponují řadou funkcí, které nejsou u residenčních jednotek k dispozici. Jednotky VRF zároveň umožní připojení velkého počtu vnitřních jednotek a jednoduchou instalaci pro dlouhé potrubní trasy. Menší sdílené kanceláře si mnohdy vystačí s jednotkami RAS (rezidenční), ať už ve variante single-split nebo multi-split dle potřeby.

Zajímáte se o řešení klimatizace pro Vaši kancelář?

Největší obavou zaměstnanců i zaměstnavatelů při používání klimatizace v práci je to, aby kvůli chladnému vzduchu neonemocněli. Existuje několik zásad, jak tomuto problému předejít, ale u kanceláře to je především správný počet vnitřních jednotek a dostatečná a rovnoměrná distribuce vzduchu. Čím více vnitřních jednotek je v kanceláři a čím větší je jejich výkon, tím lepší mísení studeného vzduchu s teplým. Při větším počtu vnitřních jednotek dochází k tomu, že požadovaný chladící výkon pro danou kancelář se roznoměrně rozdělí mezi tyto vnitřní jednotky a vyfukovaný vzduch není tak studený a zároveň rychlost proudění vzduchu je nižší. Stačí totiž nižší teplotní spád pro ochlazení kanceláře na požadovanou teplotu. Tím nedochází k nepříjemnému pocitu studeného průvanu a zároveň vnitřní jednotky pracují s nižšími otáčkami ventilátoru a jsou daleko tišší.

Pro předcházení zdravotních problémů samozřejmě platí i další zásady jako např. stejná teplota na celém pracovišti, přiměřená teplota vůči venkovnímu prostředí, teplotní přechodová zóna (např. recepce má o něco vyšší teplotu pro aklimatizaci) do venkovního prostředí.

Důležitým aspektem je již zmíněná požadovaná teplota klimatizovaného prostoru. U většiny vnitřních jednotek jsou teplotní čidla umístěná téměř u stropu (tzn. u nasávaného teplého vzduchu). V kanceláři s vysokými stropy tedy dochází k velkým rozdílům mezi teplotou u stropu (kde je umístěné čidlo) a nastavenou teplotou vzduchu na ovladači. Např. nastavíte-li na IR ovladači klimatizace 22°C, tak jednotka se bude řídit vyšší teplotou nasávaného vzduchu u stropu, takže v oblasti pracovního prostoru může být teplota daleko nižší např. 18°C - 20°C. Samozřejmě čím vyšší nebo hůře zaizolované jsou stropy (např. pod střechou, v podkroví, ...), tím je teplotní rozdíl větší. U jednotek klimatizace Toshiba proto doporučujeme používat kabelový ovladač, který umožňuje nastavení tzv. teplotního offsetu pro manuální vyrovnání tohoto rozdílu a zároveň je v kabelovém ovladači integrováno čidlo teploty, které řídí jednotku klimatizace podle teploty v pracovním prostoru a nikoliv podle teploty u stropu.