Klimatizace na chatu, chalupu nebo do roubenky je novodobý trend, který se začal rozvíjet především s příchodem invertorových jednotek klimatizace, které dokáží i topit a ve svém principu pracují stejně jako tepelné čerpadlo.

Starší chalupy nebo dřevostavby většinou díky své konstrukci vyžadují klimatizaci pro komfortní teplotu v interiéru pouze pár dní v roce, ovšem čím dál častěji majitelé využívají funkci tepelného čerpadla, které dokáže při správném nadimenzování svým topným výkonem pokrýt celou tepelnou ztrátu objektu. Samozřejmě je možné připojit objekt na nižší sazbu ČEZ až 20 hodin denně (nově D57d).

Chcete zjistit kolik uspoříte při používání klimatizace s tepelným čerpadlem?

Vlastníci takovýchto rekreačních objektů jako jsou chaty, chalupy a roubenky potom vnímají klimatizaci spíše jako přidanou hodnotu zařízení a během roku ho spíše využívají k topení a temperování. Nižší sazba ČEZ a tepelné čerpadlo dokáží oproti přímotopu nebo plynovému topení ušetřit více než 50% nákladů na topení a zároveň jejich obsluha je nesrovnatelně pohodlnější ve srovnání s obsluhou např. kotle na tuhá paliva nebo krbu.

Pro rekreační objekty tohoto typu je velice přínosné také vzdálené ovládání a monitorování tepelného čerpadla přes GSM nebo Wi-Fi pomocí komunikačního modulu v tepelném čerpadle. Tepelná čerpadla IVT Nordic Inverter vzduch-vzduch již mají takovýto modul integrovaný v ceně zařízení. Umožňují tedy temperovat objekt na nezámrznou teplotu během zimy nebo udržovat teplotu nad rosným bodem a omezit plesnivění zdí. V létě naopak dokáží chladit a také vysušovat vzduch a opět tak předchází plísním.

Před příjezdem si mohou majitelé vytopit objekt na příjemnou pokojovou teplotu zasláním příkazu pro tepelné čerpadlo přímo z aplikace v mobilním telefonu. Chataření a rekreace potom získává zcela jiný rozměr v pohodlí a to především v zímním období. Zapomeňte na starosti se štípáním dřeva, objednáváním uhlí nebo starosti s vysokým účtem za topení plynem.