Klimatizace a zdravotní rizika

Během horkého léta rádi oceníme klimatizované místnosti, do nichž se uchylujeme z rozpálených ulic. S vítaným ochlazením organismu ale mohou přicházet i zdravotní komplikace, o nichž je nutné vědět. Nesprávné používání klimatizace například stojí za letními virovými nemocemi či za angínou, která rozhodně není jen zimním onemocněním.

Pozor na teplotní šok

Díky termoregulaci vlastní teplokrevným savcům, mezi něž my lidé patříme, se naše tělo při pobytu v chladném prostředí soustředí na produkci tepla a zadržování tekutin, naopak v horku se ochlazuje vylučováním potu. Teplotní šok nastává ve chvíli, kdy je tělo nastavené na určitý teplotní režim, a náhle je skokově vrženo do opačné situace. V takové chvíli je nuceno rychle změnit „mód fungování“ a právě během takového přechodu je jeho imunitní systém velmi citlivý.

Pokud se pohybujete během dne v klimatizovaném prostředí, dbejte na to, aby rozdíl mezi vnitřní a vnější teplotou byl maximálně 5 - 8° C, tak snížíte pravděpodobnost teplotního šoku a tím i rizika onemocnění. Řešením může být přechodová místnost (například chodba či předsíň), která není klimatizovaná a k ochlazení či ohřátí organismu dochází postupně.

Problém s vysoušením

Vzduch, který proudí v klimatizačním zařízení, velmi vysušuje sliznice i kůži. Spolu s UV zářením může docházet k poškození pokožky, což se projeví svěděním až vyrážkou. Ti, co trpí onemocněním dýchacích cest, by se také měli mít na pozoru, vysušení sliznic dýchacích cest vede ke zhoršení jejich zdravotního stavu.

Jestliže se tedy běžně pohybujete v klimatizovaném prostředí, kůži chraňte hydratačními krémy. S vysoušením sliznic je to sice komplikovanější, obvykle ale stačí dodržovat pravidelný pitný režim a sliznice zvlhčovat k tomu určenými prostředky (umělé slzy do očí, kapky do nosu s obsahem mořské vody a podobně). Na noc si klimatizaci raději vypínejte pomocí časovače, který vypne klimatizaci po vašem usnutí. Dobře nastavená klimatizace nevysušuje vzduch tak, aby zdravému jedinci způsobila zdravotní komplikace, nicméně velmi citliví lidé (např. astmatici nebo s jinými respiračními problémy) by měli současně s klimatizací používat zvlhčovač vzduchu.

Plísně a mikroby

Každá klimatizace nasává vzduch z místnosti, ten ochlazuje na požadovanou teplotu a zase vrací do místnosti. V běžném domácím či kancelářském vzduchu se samozřejmě nachází řada mikrobiologických částic, od běžného organického prachu až po výtrusy plísní a další choroboplodné zárodky. Klimatizační jednotky jsou vybaveny soustavou filtrů, které mají ochlazený vzduch těchto negativních činitelů zbavit. Problémem nastává ve chvíli, kdy se filtry po zhruba 2-3 týdnech intenzivního používání klimatizace zanesou a neplní správně svou funkci.

Díky vlhkosti kondenzované na rozdílu teplot vzduchu mohou sloužit jako místa množení bakterií a plísní, které se následně s ventilací dostávají do vzduchu v místnosti. Obzvlášť závažný bývá tento problém v automobilech, ale týká se samozřejmě i domácností či klimatizovaných kanceláří a provozů. Pomůže pravidelné čištění filtrů a jednou za rok odborný servis od dodavatelské firmy, která provede vyčištění a desinfekci výparníku, filtrů a odtoku kondenzátu.

Bakterie v klimatizaci

Zatímco u nás je taková situace téměř nepředstavitelná, v exotických státech hrozí prostřednictvím nedostatečně udržovaných klimatizačních zařízení přenos mnoha infekčních chorob, především pak jde o nejznámější infekci legionelou, která může být ve formě aerosolu vydechována klimatizační jednotkou. Znečištěnou vodou v klimatizaci se do ovzduší může dostávat široké spektrum všech různých bakterií, virů a plísní, proto při výběru dovolené a hlavně ubytování pečlivě zvažte úroveň nabízených služeb.

Zdraví jedinci s fungujícím imunitním systémem se zdravotních problémů způsobených klimatizačním zařízením nijak zvlášť bát nemusí. Obtíže mohou nastat u lidí s narušenou imunitou. Zabránit mnoha potížím může pravidelný servis a čištění nebo výměna filtrů v zařízení. Důležité je také správné nastavení teplotního rozdílu mezi chlazenou místností a venkovní teplotou.